χρηματοδοτηση ελληνικων πανεπιστημιων

Τεράστιες γιγαντοοθόνες είχαν στηθεί στη Συρία και για πρώτη φορά οι αντιμαχόμενες πλευρές του εμφυλίου είχαν έναν κοινό στόχο. Την ποδοσφαιρική υπέρβαση.

επιπεδοι εκτυπωτες

18424804
(Σε γιγαντοοθόνες παρακολούθησαν το ιστορικό ματς Ιράν-Συρία στη Δαμασκό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / YOUSSEF BADAWI)

Αλλά και στην Τεχεράνη οι οπαδοί της Συρίας έζησαν λεπτό προς λεπτό τη δραματική εξέλιξη του αγώνα, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

18424467
(Οι φίλαθλοι της Συρίας στην Τεχεράνη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ABEDIN TAHERKENAREH)

Η Συρία προηγήθηκε 1-0 με τον Ταμέρ Μοχαμάντ, αλλά το Ιράν έπαιξε στα ίσια τον αγώνα και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέχρι το 65 με δύο γκολ του Αζμούν και «γκρέμιζε» το όνειρο ενός λαού.

18424370
(Ο Ταμέρ Μοχαμάντ πανηγυρίζει το 1ο γκολ της Συρίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ABEDIN TAHERKENAREH)

Μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ομάρ Αλ Σομάχ θα μπει από δεξιά και θα ισοφαρίσει σε 2-2 προκαλώντας έκρηξη ενθουσιασμού στο γήπεδο και στην πατρίδα του.

Syria equalising in the last minute to secure a World Cup playoff place. Sometimes, football can be so lovely. pic.twitter.com/YJe8xYnfmB